Dieta WEGE dla sportowca

Jak pogodzić intensywny, aktywny tryb życia z przekonaniami? Czy sportowiec może być wegetarianinem i móc przybrać na masie? Te pytania nurtują wiele osób, które chcą żyć aktywnie, ale też w zgodzie ze sobą. I choć budowanie masy dla wegetarianina może być nieco trudniejsze, niż dla mięsożercy, nic nie stoi na przeszkodzie, by tego dokonać! Jak? Podpowiadamy!

Dieta wege dla sportowca – czy to dobry pomysł?

Moda na dietę wegetariańską zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Ludzie są świadomi, mają coraz lepszy kontakt z naturą, a los zwierząt nie jest im obojętny. Przekonujące wydają się być również względy praktyczne i prozdrowotne. Wegetariańskie potrawy można wyczarować bardzo szybko, a wyeliminowanie z naszego żywienia tłustego mięsa czerwonego i faszerowanego antybiotykami drobiu  korzystnie odbija się na stanie naszego zdrowia. Wszystko to sprawia, że dieta wegetariańska ma coraz więcej zwolenników również wśród sportowców. Czy jednak przy intensywnym, aktywnym trybie życia dieta uboższa w białko jest dobrym pomysłem? Zdania są podzielone.

Wegetarianizm a budowanie masy

Dietę wegetariańską bardzo często oskarża się o niedostateczną ilość białka, a co za tym idzie – niemożliwość budowania masy mięśniowej oraz utrzymania siły mięśni na dobrym poziomie. Warto jednak wspomnieć, że to jeden z największych mitów dotyczących żywienia bez mięsa. Bo niedobór białka dotyczy wyłącznie źle zbilansowanej diety wegetariańskiej! Prawdą jest, że pełnowartościowe, dobrze przyswajalne białko z kompletem niezbędnych aminokwasów to białko zwierzęce, jednak to pochodzenia roślinnego w odpowiedniej ilości pozwoli Ci zbudować mięśnie, o jakich marzysz!

Czego nie może zbraknąć w diecie wegetariańskiej dla sportowca?

Odpowiedni bilans makroskładników to podstawa każdej diety, ale w przypadku wegetarian-sportowców ma on szczególne znaczenie. Tu zbyt mała ilość białka może skutkować brakiem siły, ale też brakiem efektów, jeśli zależy Ci na przyroście tkanki mięśniowej. Zatem koniecznie włącz do wszystkich swoich posiłków takie produkty białkowe, jak:

  • Soczewica,
  • Soja,
  • Ciecierzyca,
  • Fasola,
  • Groch,
  • Komosa ryżowa

Koniecznie zadbaj również o źródło żelaza, którego może Ci brakować przez wzgląd na niejedzenie czerwonego mięsa. Znakomitą alternatywą dla wołowiny będą roślinne źródła tego cennego składnika, a więc:

  • Buraki,
  • Szpinak,
  • Brokuły,
  • Brukselka

Dobrze skomponowana dieta wegetariańska może być idealnym sposobem żywienia dla sportowca. Warto jednak skonsultować ją z profesjonalistą – trenerem personalnym lub dietetykiem, by ustalić indywidualne proporcje makroskładników. Na pewno zwiększona podaż białka będzie tu wskazana!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.